We never sell your data to third parties
Marathon GT3112A 5 HP, 3510 RPM three-phase JM pump motor with a 184JM NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Designed for close-coupled pump applications in industrial and commercial settings.
MODEL GT3112A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,519.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
184JM
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: Close Coupled Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 5 hp, 230/460 VAC, 12/6 A, 60 Hz, 3 ph, 3510 rpm, 1 Speed, IP43 TEFC Enclosure, 184JM Frame, 1-1/4 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 7.5 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 18.4 in W x 12.75 in D x 9.83 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- NEMA JM pump shaft dimensions
- Drip cover not included
- 1.15 service factor on sinewave, 1 service factor on IGBT power
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | Close Coupled Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-1/4 in Dia |
| Torque Rating | 7.5 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 5 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 184JM |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP43 TEFC |
| Speed | 3510 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 12/6 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 18.4 in W x 12.75 in D x 9.83 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1218A |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | VH0404FP |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more