We never sell your data to third parties
Marathon GT3114A 5 HP, 1200 RPM three-phase JM pump motor with a 215JM NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Designed for close-coupled pump applications in industrial and commercial settings.
MODEL GT3114A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$2,003.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215JM
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 6-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: Close Coupled Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 5 hp, 230/460 VAC, 13.6/6.8 A, 60 Hz, 3 ph, 1180 rpm, 1 Speed, IP43 TEFC Enclosure, 215JM Frame, 0.874 in Dia x 4-1/2 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 22.3 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 21.85 in W x 12.18 in D x 11 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | Close Coupled Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 0.874 in Dia x 4-1/2 in L Extension |
| Torque Rating | 22.3 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 5 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 215JM |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP43 TEFC |
| Speed | 1180 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 13.6/6.8 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 21.85 in W x 12.18 in D x 11 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 6-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read more