We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Marathon U1867 3 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 182TV frame and Totally Enclosed Air Over (TEAO) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz. Designed for applications where cooling is provided by the driven equipment's airstream, such as fans and blowers.
MODEL U1867
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,850.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
182T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon Blue Chip AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty, Chiller/Cooling Tower Motors Application, Severe Duty Motors, Inverter Ready Special Features, 3 hp, 230/460 VAC, 8/4 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1760 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Air Over Enclosure, 182TV Frame, 1.13 in Dia x 2.85 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 11.2 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 13.74 in L x 13.27 in W x 11.27 in H Dimensions
Features:
- Bearing Current Protection (BCP)
- Blue Chip motor quality, 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- Internal and external epoxy paint finish
- Extended grease tubes regreasable in service
- Suitable for all angle mounting
- Inpro/Seal quality VBX bearing isolators
- Actual test and vibration data supplied with each motor
- Horizontal or up or down motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Severe Duty Motors, Inverter Ready |
| Application Type | Chiller/Cooling Tower Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.85 in L |
| Torque Rating | 11.2 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 3 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 182TV |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Air Over |
| Speed | 1760 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 8/4 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 13.74 in L x 13.27 in W x 11.27 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous-Duty |
SKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read more| Brand | Jason Industrial |
| Model | 22T10/780K |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SY-102 |
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | 508FXE2-SC-40 |
SKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read more