We never sell your data to third parties
Marathon E629-P 125 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 444T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Manufactured by Marathon Electric to industrial duty standards.
MODEL E629-P
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$17,962.06 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
125HP
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Marathon AC Motor, 4-Pole Severe/Continuous-Duty Low Voltage, Squirrel Cage Inverter Rated Motors Special Features, 125 hp, 460 VAC, 146 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1785 rpm Speed, 1 Speed, IP54 TEFC Enclosure, 444T Frame, 3-3/8 in Dia x 8-1/2 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, 368 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 43.34 in W x 33.96 in D x 28.73 in H Dimensions
Features:
- Blue Chip quality, 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- MAX GUARD class F insulation system
- Capable of constant torque speed range
- Bearing current protection
- Bearing caps (254T and larger), precision balanced to 0.08 in/sec
- 1.15 service factor on sinewave, 1 service factor on IGBT power
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 3-3/8 in Dia x 8-1/2 in L Extension |
| Torque Rating | 368 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 125 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 444T |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP54 TEFC |
| Speed | 1785 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 146 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 43.34 in W x 33.96 in D x 28.73 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Severe/Continuous-Duty Low Voltage |
SKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read more