We never sell your data to third parties
Marathon GT0085 75 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a 365TS NEMA frame and drip proof enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter motor is designed for indoor industrial applications requiring reliable, ventilated operation.
MODEL GT0085
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$6,234.20 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
365TS
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon Globetrotter AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty, General Purpose AC Motors Application, Inverter Ready Special Features, 75 hp, 230/460 VAC, 172/86 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1782 rpm Speed, 1 Speed, Open Drip-Proof Enclosure, 365TS Frame, 1.88 in Dia x 3.75 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 277 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 2:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 31.14 in L x 26.65 in W x 21.5 in H Dimensions
Features:
- Standard assembly F1 and reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Inverter Ready |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.88 in Dia x 3.75 in L |
| Torque Rating | 277 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 75 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 365TS |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Open Drip-Proof |
| Speed | 1782 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 172/86 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 31.14 in L x 26.65 in W x 21.5 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 4-Pole Continuous-Duty |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more| Brand | Stearns |
| Model | 596692433 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T10-20-60M-LLUSHBNT |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | NN3014C1NAP4 |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more