We never sell your data to third parties
Marathon GT0412A 5 HP, 3495 RPM three-phase JM pump motor with a 182JM NEMA frame and drip proof enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz. Designed for close-coupled pump applications requiring C-face mounting with threaded shaft.
MODEL GT0412A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,077.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
182JM
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: Close Coupled Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 5 hp, 230/460 VAC, 12.6/6.3 A, 60 Hz, 3 ph, 3495 rpm, 1 Speed, IP22 DP Enclosure, 182JM Frame, 0.874 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 7.5 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 2:1, 14.64 in W x 11.37 in D x 9.83 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- Nameplated 60/50 Hz, 190/380 V at next lower horsepower
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 2:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | Close Coupled Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 0.874 in Dia |
| Torque Rating | 7.5 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 5 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 182JM |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP22 DP |
| Speed | 3495 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 12.6/6.3 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 14.64 in W x 11.37 in D x 9.83 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0204XSSB41A-P |