We never sell your data to third parties
Marathon GT0414A Globetrotter 5 HP, 1200 RPM three-phase general purpose motor with a 213TV NEMA frame and drip proof enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for industrial applications requiring reliable drip proof performance.
MODEL GT0414A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,906.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
213T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: Close Coupled Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 5 hp, 230/460 VAC, 13.8/6.9 A, 60 Hz, 3 ph, 1181 rpm, 1 Speed, IP22 DP Enclosure, 213JMV Frame, 0.874 in Dia x 4.53 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 22.3 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 2:1, 19.22 in W x 12.18 in D x 11.02 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- NEMA JM pump shaft dimensions
- JMV frame includes drip cover for vertical mount without base
- Ball bearings, mechanically locked on shaft end
- 1.15 service factor on sinewave, 1 service factor on IGBT power
- Nameplated 60/50 Hz, 190/380 V at next lower horsepower
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 2:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | Close Coupled Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 0.874 in Dia x 4.53 in L Extension |
| Torque Rating | 22.3 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 5 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 213JMV |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP22 DP |
| Speed | 1181 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 13.8/6.9 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 19.22 in W x 12.18 in D x 11.02 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | SA77/A/T |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more