We never sell your data to third parties
Marathon GT1124A Globetrotter series 20 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with NEMA 256T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 575V at 60 Hz with 1.15 service factor. Built for continuous industrial duty.
MODEL GT1124A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$2,483.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
256T
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Marathon® AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 20 hp, 575 VAC, 19 A, 60 Hz, 3 ph, 3540 rpm, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 256T Frame, 1.626 in Dia x 4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 29.7 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 25.89 in W x 17.05 in D x 15.14 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.626 in Dia x 4 in L Extension |
| Torque Rating | 29.7 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 20 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 256T |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 3540 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 19 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 25.89 in W x 17.05 in D x 15.14 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | FY-200X |