We never sell your data to third parties
Marathon GT1134A 40 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 324T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 575V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter motor is built to industrial duty standards.
MODEL GT1134A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$4,293.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324T
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Marathon Globetrotter AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty, General Purpose AC Motors Application, Inverter Ready Special Features, 40 hp, 575 VAC, 38 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1782 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 324T Frame, 2.13 in Dia x 5.25 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 148.5 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 29.69 in L x 22.32 in W x 19.49 in H Dimensions
Features:
- Standard assembly F1 and reversible to F2 assembly
- IP55 construction
- Hazardous Duty motors division 2 UL certification nameplate
- Division 2/zone 2 class 1 (gases), groups A, B, C, D
- Meets temperature code T2B
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Inverter Ready |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2.13 in Dia x 5.25 in L |
| Torque Rating | 148.5 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 40 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 324T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1782 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 38 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 29.69 in L x 22.32 in W x 19.49 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous-Duty |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more| Brand | Baldor |
| Model | VJPFPM2550T-2/4 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | LR-SAFS244-A |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more