We never sell your data to third parties
Marathon GT3520A 10 HP, 1200 RPM three-phase JP pump motor with a 256JP NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 575V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for close-coupled jet pump applications.
MODEL GT3520A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$4,232.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
256JP
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Marathon® AC Motor, 6-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: Close Coupled Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 10 hp, 575 VAC, 10.3 A, 60 Hz, 3 ph, 1180 rpm, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 256JP Frame, 1-1/4 in Dia x 8.37 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 44.5 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 30.76 in W x 17.38 in D x 15.14 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | Close Coupled Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-1/4 in Dia x 8.37 in L Extension |
| Torque Rating | 44.5 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 10 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 256JP |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 1180 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 10.3 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 30.76 in W x 17.38 in D x 15.14 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 6-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |