We never sell your data to third parties
Marathon SY069 215TPFRB10219 10 HP, 1800 RPM three-phase agricultural motor with a 215TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for farm duty applications such as crop drying, aeration, and ventilation.
MODEL SY069
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$3,065.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
HP
10
Hz
90
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon SYMAX AC Motor, 6-Pole Continuous Duty, Synchronous Permanent Magnet AC Motors Special Features, 10 hp, 230/460 VAC, 24.7/12.4 A, 90 Hz Frequency, 3 ph, 1800 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 215TC Frame, 1.38 in Dia x 3.12 in L Shaft, Reversible Rotation, 1 Service Factor, Ball Bearing, 43.77 ft-lb Torque, Bolt-On/C-Face/Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 20:1 Constant Torque Speed, 20.97 in L x 13.31 in W x 11 in H
Features:
- Normally closed thermostats (must be connected to control circuit)
- Requires drive for operation
- IP54 ingress protection
- Horizontal motor orientation
Specs:
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
|---|---|
| Service Factor | 1 |
| Special Features | Synchronous Permanent Magnet AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.38 in Dia x 3.12 in L |
| Torque Rating | 43.77 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 10 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 215TC |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 90 Hz |
| Mounting Type | Bolt-On/C-Face/Rigid Base |
| Amperage Rating | 24.7/12.4 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 20.97 in L x 13.31 in W x 11 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 6-Pole Continuous Duty |
SKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read more| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EC0254 |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6214C3 |
SKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read more