We never sell your data to third parties
Marathon Y820A 75 HP, 1782 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 365T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Manufactured by Marathon Electric to industrial duty standards.
MODEL Y820A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$12,069.46 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
365T
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon Blue Chip AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty, 75 hp, 230/460 VAC, 172/86 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1782 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 365T Frame, 2.38 in Dia x 5.88 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 280 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 38.39 in L x 26.2 in W x 21.59 in H Dimensions
Features:
- Blue Chip motor quality, 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- 4140 high strength shaft material
- NEMA design C for extra high starting and breakdown torque design
- Roller bearing on drive end for belted loads
- IP55 rating, enclosure protection against dust and water jets
- Suitable for wye-delta and across the line or part winding start
- Axial surface seal (50 to 200 hp) and Inpro smart ring plus on the 250 hp model, rotating shaft seals on each end
- External epoxy paint
- Brass drain and breather
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2.38 in Dia x 5.88 in L |
| Torque Rating | 280 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 75 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 365T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1782 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 172/86 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 38.39 in L x 26.2 in W x 21.59 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous-Duty |
SKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more