We never sell your data to third parties
Marathon E167A 7-1/2 HP, 1800 RPM three-phase pump motor with a 213JM NEMA frame and drip proof enclosure. Operates on 200V at 60 Hz. Designed for close-coupled pump applications requiring a vertical shaft mounting.
MODEL E167A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,578.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
213JM
HP
7-1/2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Jet Pump (JM/JP) Motors Application, Inverter Ready Special Features, 7.5 hp, 200 VAC, 23 A, 60 Hz Frequency, 3 ph, 1765 rpm Speed, 1 Speed, Drip-Proof Enclosure, 213JMV Frame, 1.38 in Dia x 4.28 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 28 ft-lb Torque, Round/C-Face Footless Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 2:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 18.94 in L x 13.37 in W x 11.4 in H
Features:
- NEMA JM pump shaft dimensions
- JMV frame includes drip cover for vertical mount without base
- Ball bearings mechanically locked on shaft end
- Standard assembly F1 and reversible to F2 assembly
- Shaft down motor orientation
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Inverter Ready |
| Application Type | Jet Pump (JM/JP) Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.38 in Dia x 4.28 in L |
| Torque Rating | 28 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 7.5 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 213JMV |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Drip-Proof |
| Speed | 1765 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Amperage Rating | 23 A |
| Voltage Rating | 200 VAC |
| Dimensions | 18.94 in L x 13.37 in W x 11.4 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
| Brand | System Plast |
| Model | LFG2251LBP-M0170 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-456583 |
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | 186544 |
| Brand | MCR Safety |
| Model | 92743BPS |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | IG8300HGWSM |