We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Marathon GT1310A Globetrotter 3 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 182TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Built to industrial duty standards.
MODEL GT1310A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$955.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
182TC
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
See all of our 3 HP 182TC Motors
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 3 hp, 230/460 VAC, 8/4 A, 60 Hz, 3 ph, 1762 rpm, 1 Speed, IP43 TEFC Enclosure, 182TC Frame, 1-1/8 in Dia x 2-3/4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 9 ft-lb Full Load Torque, Round Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 15.85 in W x 12.75 in D x 9.69 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-1/8 in Dia x 2-3/4 in L Extension |
| Torque Rating | 9 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 3 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 182TC |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP43 TEFC |
| Speed | 1762 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Round |
| Amperage Rating | 8/4 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 15.85 in W x 12.75 in D x 9.69 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM3661T
Brand
Leeson
Model
131503.00
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 1230L10 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130065.00 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 7310BL1BG |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read more