We never sell your data to third parties
Baldor VEM3661T-5 is a 3 HP, 1755 RPM, three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 182TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor without base operates on 575V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor, NEMA Design B, and Class F insulation. It is designed for general-purpose applications such as pumps, fans, and conveyors.
MODEL VEM3661T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,450.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182TC
Frame Material
Iron
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
98
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
15.98 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 06H016X319G1 |
| Frame | 182TC |
| Weight | 98. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0632M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783716 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0632M |
| Elec. Spec | 06WGX319 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 06H016 |
| Layout | 06LYH016 |
| Frame | 182TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 10/10/2011 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEM3661T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 06H016X319G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/12/2011 | 32M 4P TEFC VER 182TC SUPER-E | |
| 06H016W358G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28M 4P TEFC VER 182TC SUPER-E | |
| 06H016W358G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 28M 4P TEFC VER 182TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEM3661T-5 |
| SPEC. | 06H016X319G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 3. 3 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 182TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 77 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 9. 05 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 33 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6. 22 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 18. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 35°C |
| Locked-Rotor Torque | 20. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 42°C |
| Starting Current | 23. 8 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 38 | 59 | 71 | 77 | 81 | 83 | 79 |
| Efficiency | 83. 1 | 88. 4 | 89. 8 | 89. 6 | 89. 1 | 87. 7 | 89. 3 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1779 | 1769 | 1757 | 1744 | 1730 | 1749 |
| Line Amperes | 1. 86 | 2. 22 | 2. 71 | 3. 27 | 3. 92 | 4. 69 | 3. 66 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA231973 | SA 06H016X181G1 | 1 EA | |
| RA218983 | RA 06H016X181G1 | 1 EA | |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA | |
| 06CB3000 | CONDUIT BOX CAST | 1 EA | |
| 06GS1000 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA | |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA | |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA | |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 36EP1101A21 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA | |
| 36EP1300A13 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| 10XN2520A26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| HA3101A34 | THRUBOLT- 1/4-20 X 10. 375 | 4 EA | |
| 36FH4009A31 | IEC FH W/GREASER & SPL NOTCH, W/ AUTOPHE | 1 EA | |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA | |
| 06CB3500 | CONDUIT BOX LID - ALUMINUM DIE CAST | 1 EA | |
| 06GS1001 | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA | |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA | |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA | |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM3615
Brand
Baldor
Model
VEM3611
Brand
Baldor
Model
VEM3661T
Brand
Baldor
Model
VEM3584T-5
Brand
Baldor
Model
VEM3611T-5
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 11822103055 |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/