We never sell your data to third parties
Marathon GT1316A 7-1/2 HP, 1800 RPM three-phase TEFC general purpose motor with a NEMA 213TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter series motor is designed for industrial duty applications.
MODEL GT1316A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,227.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
HP
7-1/2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 7-1/2 hp, 230/460 VAC, 19/9.5 A, 60 Hz, 3 ph, 1768 rpm, 1 Speed, IP43 TEFC Enclosure, 213TC Frame, 1-3/8 in Dia x 3.38 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 22.3 ft-lb Full Load Torque, Round Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 19.1 in W x 13.07 in D
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-3/8 in Dia x 3.38 in L Extension |
| Torque Rating | 22.3 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 7-1/2 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 213TC |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP43 TEFC |
| Speed | 1768 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Round |
| Amperage Rating | 19/9.5 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 19.1 in W x 13.07 in D |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreIf you are looking forward to buying an electric motor, make sure to go for the best generated by the best brands. That is why you should consider sticking to the leading brands such as the five options outlined in the list that have demonstrated the commitment to quality and customer value.
Read More| Brand | US Motors |
| Model | UJ5C2K21M |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more