We never sell your data to third parties
Marathon GT1413A Globetrotter 5 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 184TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 575V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Suitable for industrial duty applications.
MODEL GT1413A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,164.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 5 hp, 575 VAC, 5.2 A, 60 Hz, 3 ph, 1755 rpm, 1 Speed, IP43 TEFC Enclosure, 184TC Frame, 1-1/8 in Dia x 2-3/4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 15 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 16.85 in W x 12.75 in D x 9.83 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-1/8 in Dia x 2-3/4 in L Extension |
| Torque Rating | 15 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 5 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 184TC |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP43 TEFC |
| Speed | 1755 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 5.2 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 16.85 in W x 12.75 in D x 9.83 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
Brand
Brook Crompton
Model
BC4N005V5C
| Brand | Dixon |
| Model | S915X600X120CS |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | EP283228 |