We never sell your data to third parties
Marathon GT1421A Globetrotter series 15 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with NEMA 254TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 575V at 60 Hz with 1.15 service factor. C-face mounting for industrial applications.
MODEL GT1421A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$2,380.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
See all of our 15 HP 254TC Motors
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter-Duty Low Voltage, General Purpose AC Motors Application, Squirrel Cage Inverter Rated Motors Special Features, 15 hp, 575 VAC, 14.3 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3545 rpm Speed, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 254TC Frame, 1.626 in Dia x 4 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, 22.2 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 24.65 in W x 17.05 in D x 15.14 in H Dimensions
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.626 in Dia x 4 in L Extension |
| Torque Rating | 22.2 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 15 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 254TC |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 3545 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 14.3 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 24.65 in W x 17.05 in D x 15.14 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter-Duty Low Voltage |
SKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more| Brand | WEG |
| Model | 04018ET3H324TC-W22 |
SKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more