We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Marathon C227B 15 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 254TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Manufactured by Marathon Electric to industrial duty standards.
MODEL C227B
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$2,823.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
See all of our 15 HP 254TC Motors
Marathon® AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, General Purpose AC Motors Application, Inverter Ready Special Features, 15 hp, 230/460 VAC, 37.5/18.8 A, 60 Hz Frequency, 3 ph, 1775 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 254TC Frame, 1.63 in Dia x 3.75 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 56 ft-lb Torque, Round/C-Face Footless Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Aluminum, 10:1 Constant Torque Speed, 24.02 in L x 17.11 in W x 14.23 in H
Features:
- Mechanically locked on shaft end
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Inverter Ready |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.63 in Dia x 3.75 in L |
| Torque Rating | 56 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 15 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 254TC |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1775 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Amperage Rating | 37.5/18.8 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 24.02 in L x 17.11 in W x 14.23 in H |
| Material | Aluminum |
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
SKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more| Brand | Red Lion Controls |
| Model | 7012FX2-SC-HV |
| Brand | System Plast |
| Model | 16778-SSA |
SKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more