We never sell your data to third parties
Marathon GT0011A Globetrotter 3 HP, 1200 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 213T frame and drip proof enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for indoor industrial applications requiring reliable, ventilated operation.
MODEL GT0011A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,360.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
213T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 6-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 3 hp, 230/460 VAC, 8.4/4.2 A, 60 Hz, 3 ph, 1183 rpm, 1 Speed, IP23 DP Enclosure, 213T Frame, 3.38 in Dia x 1-3/8 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 13.3 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 2:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 17.52 in W x 12.18 in D x 11 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 3.38 in Dia x 1-3/8 in L Extension |
| Torque Rating | 13.3 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 3 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 213T |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP23 DP |
| Speed | 1183 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 8.4/4.2 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 17.52 in W x 12.18 in D x 11 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 6-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 182TTFBD6015 |