We never sell your data to third parties
Marathon GT0014A Globetrotter 5 HP, 1200 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 215T frame and drip proof (DP) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for indoor general purpose applications requiring reliable, ventilated operation.
MODEL GT0014A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,468.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
215T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 6-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 5 hp, 230/460 VAC, 13.8/6.9 A, 60 Hz, 3 ph, 1181 rpm, 1 Speed, IP22 DP Enclosure, 215T Frame, 3.38 in Dia x 1-3/8 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 22.3 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 2:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 17.52 in W x 12.18 in D x 11 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 3.38 in Dia x 1-3/8 in L Extension |
| Torque Rating | 22.3 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 5 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 215T |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP22 DP |
| Speed | 1181 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 13.8/6.9 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 17.52 in W x 12.18 in D x 11 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 6-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | P60-5MGT-09AL |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more