We never sell your data to third parties
Marathon GT1054A 200 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 447TS frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with 1.15 service factor. This Globetrotter series motor is built to industrial duty standards.
MODEL GT1054A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$18,349.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
447TS
HP
200
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Marathon Globetrotter AC Motor, 2-Pole Continuous-Duty, General Purpose AC Motors Application, Inverter Ready Special Features, 200 hp, 460 VAC, 217 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3580 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 447TS Frame, 2.38 in Dia x 4.75 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 368 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 51.46 in L x 30.75 in W x 28.24 in H Dimensions
Features:
- Standard assembly F1 and reversible to F2 assembly
- IP55 construction
- Hazardous Duty motors division 2 UL certification nameplate
- Division 2/zone 2 class 1 (gases), groups A, B, C, D
- Meets temperature code T2B
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Inverter Ready |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2.38 in Dia x 4.75 in L |
| Torque Rating | 368 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 200 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 447TS |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 3580 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 217 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 51.46 in L x 30.75 in W x 28.24 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous-Duty |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 444THFCD9042 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-392240 |