We never sell your data to third parties
Marathon GT1056A Globetrotter series 200 HP, 1200 RPM three-phase general purpose motor with a 447/449T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Built to industrial duty standards.
MODEL GT1056A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$22,150.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
447
HP
200
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Marathon Globetrotter AC Motor, 6-Pole Continuous-Duty, General Purpose AC Motors Application, Inverter Ready Special Features, 200 hp, 460 VAC, 227 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1190 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 447/449T Frame, 3.38 in Dia x 8.5 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 1106 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 55.21 in L x 30.75 in W x 28.24 in H Dimensions
Features:
- Standard assembly F1 and reversible to F2 assembly
- IP55 construction
- Hazardous Duty motors division 2 UL certification nameplate
- Division 2/zone 2 class 1 (gases), groups A, B, C, D
- Meets temperature code T2B
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Inverter Ready |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 3.38 in Dia x 8.5 in L |
| Torque Rating | 1106 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 200 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 447/449T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1190 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 227 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 55.21 in L x 30.75 in W x 28.24 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 6-Pole Continuous-Duty |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more| Brand | Bando |
| Model | 150-DS3M-516 |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more