We never sell your data to third parties
Marathon GT1064 Globetrotter series 125 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with NEMA 444TS frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Suitable for industrial applications requiring reliable TEFC performance.
MODEL GT1064
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$13,657.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
125HP
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 125 hp, 460 VAC, 140 A, 60 Hz, 3 ph, 1790 rpm, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 444TS Frame, 2-3/8 in Dia x 4-3/4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 367 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 42.96 in W x 31.93 in D x 26.75 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-3/8 in Dia x 4-3/4 in L Extension |
| Torque Rating | 367 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 125 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 444TS |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 1790 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 140 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 42.96 in W x 31.93 in D x 26.75 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | MIUS700-2R |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more