We never sell your data to third parties
Marathon GT2472 40 HP, 3600 RPM three-phase JP pump motor with a 286JP NEMA frame and drip proof enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This close-coupled pump motor is designed for industrial pump applications.
MODEL GT2472
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$4,646.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
DP
Frame
286JP
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon® AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: Close Coupled Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 40 hp, 230/460 VAC, 93/46.5 A, 60 Hz, 3 ph, 3562 rpm, 1 Speed, IP22 DP Enclosure, 286JP Frame, 1.249 in Dia x 8.4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 59 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 2:1, 30.19 in W x 16.92 in D x 15 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- Nameplated 60/50 Hz, 190/380 V at next lower horsepower
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 2:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | Close Coupled Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.249 in Dia x 8.4 in L Extension |
| Torque Rating | 59 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 40 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 286JP |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP22 DP |
| Speed | 3562 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 93/46.5 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 30.19 in W x 16.92 in D x 15 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |