We never sell your data to third parties
Marathon GT3436A 50 HP, 3600 RPM three-phase JM pump motor with a 326JP NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for close-coupled pump applications in industrial and commercial settings.
MODEL GT3436A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$6,020.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
326JP
HP
50
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: Close Coupled Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 50 hp, 230/460 VAC, 113/56.5 A, 60 Hz, 3 ph, 3568 rpm, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 326JP Frame, 1.296 in Dia x 10.98 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 73.5 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 35.42 in W x 22.32 in D x 19.49 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | Close Coupled Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.296 in Dia x 10.98 in L Extension |
| Torque Rating | 73.5 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 50 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 326JP |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 3568 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 113/56.5 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 35.42 in W x 22.32 in D x 19.49 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 184TTFCD6101 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT3224A |
| Brand | WEG |
| Model | 01018ET3E215TF2-W22 |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more