We never sell your data to third parties
Marathon U516A Globetrotter series 60 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 326TS frame and drip proof enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for indoor industrial applications requiring reliable, ventilated operation.
MODEL U516A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$4,900.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
326TS
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous-Duty Low Voltage, Fire Pump Motors Application, Squirrel Cage Induction Run Motors Special Features, 60 hp, 230/460 VAC, 136/68 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3565 rpm Speed, 1 Speed, IP23 DP Enclosure, 326TS Frame, 1-7/8 in Dia x 3-3/4 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, 88.5 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mounting, 50 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 28.23 in L x 17.92 in H Dimensions
Features:
- Designed for use on pumps for fire pump duty
- Red paint on 25 hp through 200 hp
- Will accept C-face kits
- Single voltage motors have 12 leads and are suitable for wye-delta, across the line, or part winding start
- Dual voltage motors have 12 leads, suitable for wye-delta or across the line start on either voltage, or part winding start on low voltage
- Rated 60/50 Hz, 190/380 or 380 V at next lower horsepower
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Squirrel Cage Induction Run Motors |
| Application Type | Fire Pump Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-7/8 in Dia x 3-3/4 in L Extension |
| Torque Rating | 88.5 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 60 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 326TS |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 50 deg C |
| Enclosure Type | IP23 DP |
| Speed | 3565 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 136/68 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 28.23 in L x 17.92 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous-Duty Low Voltage |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more| Brand | Adam Equipment |
| Model | LAB 84e |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | BRISK17FA20W |
| Brand | Bestorq |
| Model | 5L520 |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more