We never sell your data to third parties
Marathon 194009.00 15 HP, 1770 RPM three-phase washdown duty motor with a 254TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Stainless steel frame, 208-230/460V at 60 Hz, 1.15 service factor, Class F insulation. Designed for food, beverage, dairy, and pharmaceutical applications requiring corrosion resistance.
MODEL 194009.00
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$7,291.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6309
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
92.4
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
KW
11.2
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6211
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.625
Shaft Length
4
Voltage
208-230/460
Marathon 194009.00
Marathon Washguard Washdown Motor, 4-Pole Squirrel Cage Inverter Rated, Special Features: Washdown Duty Motors, 15 hp, 208 to 230/460 V, 38 to 35.5/17.8 A, 60/50 Hz, 3 ph, 1770 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled, 254TC Frame, 1-5/8 in Dia x 4 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 23.65 in L x 15.2 in H
Features:
- Paint-free exterior
- Stainless steel output shafts
- Repositional drain plugs for all angle mounting
- Double sealed bearings
- Output shaft seal
- Inverter duty IRIS insulation system
- Laser etched full fact nameplate on frame
- All stainless exterior
- Anti-corrosion coating applied to interior components
Specs:
| Type | 4-Pole Squirrel Cage Inverter Rated |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 23.65 in L x 15.2 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 V |
| Amperage Rating | 38 to 35.5/17.8 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60/50 Hz |
| Speed | 1770 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 254TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 15 hp |
| Phase | 3 ph |
| Shaft Size | 1-5/8 in Dia x 4 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6302-2NSE9C3 |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more