We never sell your data to third parties
Marathon 215TTFCD6807 10 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 215T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter series motor is designed for industrial duty applications.
MODEL 215TTFCD6807
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,633.58 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon Severe Duty Motor, 2-Pole Squirrel Cage Inverter Rated, Special Features: Severe Duty Motors, 10 hp, 230/460 V, 23.6/11.8 A, 60 Hz, 3 ph, 3518 rpm, 1 Speed, IP55 Totally Enclosed Fan Cooled, 215T Frame, 1-3/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class H, Cast Iron, 20.03 in L x 15.27 in W x 12.73 in H
Features:
- Meets or exceeds NEMA Premium efficiency
- 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- MAX GUARD class H insulation system
- Constant torque for inverter duty
- Sintered bronze breather with brass drain and breather
- Bearing caps and precision balanced to 0.08 in/s
- 1.15 service factor on sinewave and 1 service factor on IGBT power
- Internal and external epoxy painted
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Severe Duty Motors |
| Insulation Class | Class H |
| Shaft Size | 1-3/8 in Dia |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 10 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 215T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 Totally Enclosed Fan Cooled |
| Speed | 3518 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 23.6/11.8 A |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| Dimensions | 20.03 in L x 15.27 in W x 12.73 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Squirrel Cage Inverter Rated |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451845 |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more