We never sell your data to third parties
Marathon E620A is a 15 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 254T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. It operates on 460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter series motor is built for continuous industrial duty by Marathon Electric, a Regal Rexnord brand.
MODEL E620A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$2,860.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Marathon Severe Duty Motor, 4-Pole Squirrel Cage Inverter Rated, Special Features: Severe Duty Motors, 15 hp, 460 V, 18.8 A, 60 Hz, 3 ph, 1772 rpm, 1 Speed, IP55 Totally Enclosed Fan Cooled, 254T Frame, 1.626 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Rigid Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class H, Cast Iron, 24.15 in L x 19.64 in W x 15.22 in H
Features:
- Meets or exceeds NEMA Premium efficiency
- 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- MAX GUARD class H insulation system
- Constant torque for inverter duty
- Sintered bronze breather with brass drain and breather
- Bearing caps and precision balanced to 0.08 in/s
- 1.15 service factor on sinewave and 1 service factor on IGBT power
- Internal and external epoxy painted
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Severe Duty Motors |
| Insulation Class | Class H |
| Shaft Size | 1.626 in Dia |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 15 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 254T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 Totally Enclosed Fan Cooled |
| Speed | 1772 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid |
| Amperage Rating | 18.8 A |
| Voltage Rating | 460 V |
| Dimensions | 24.15 in L x 19.64 in W x 15.22 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Squirrel Cage Inverter Rated |
SKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more