We never sell your data to third parties
Marathon E621A 20 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 256T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with 1.15 service factor.
MODEL E621A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$2,942.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
256T
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Marathon Severe Duty Motor, 4-Pole Squirrel Cage Inverter Rated, Special Features: Severe Duty Motors, 20 hp, 460 V, 24.2 A, 60 Hz, 3 ph, 1768 rpm, 1 Speed, IP55 Totally Enclosed Fan Cooled, 256T Frame, 1.626 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Rigid Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class H, Cast Iron, 25.89 in L x 19.64 in W x 15.22 in H
Features:
- Meets or exceeds NEMA Premium efficiency
- 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- MAX GUARD class H insulation system
- Constant torque for inverter duty
- Sintered bronze breather with brass drain and breather
- Bearing caps and precision balanced to 0.08 in/s
- 1.15 service factor on sinewave and 1 service factor on IGBT power
- Internal and external epoxy painted
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Severe Duty Motors |
| Insulation Class | Class H |
| Shaft Size | 1.626 in Dia |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 20 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 256T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 Totally Enclosed Fan Cooled |
| Speed | 1768 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid |
| Amperage Rating | 24.2 A |
| Voltage Rating | 460 V |
| Dimensions | 25.89 in L x 19.64 in W x 15.22 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Squirrel Cage Inverter Rated |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | R341B |
| Brand | Boston Gear |
| Model | PL5070-005-4120403-14.0 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | W61019EAX |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more