We never sell your data to third parties
Marathon 284TSHFCD9001 is a 25 HP, 3600 RPM three-phase electric motor with a 284TS NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. It operates on 460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This general-purpose motor is built for continuous industrial duty by Marathon Electric, a Regal Rexnord brand.
MODEL 284TSHFCD9001
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$3,864.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284TS
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Marathon Severe Duty Motor, 2-Pole Squirrel Cage Inverter Rated, Special Features: Severe Duty Motors, 25 hp, 460 V, 30 A, 60 Hz, 3 ph, 3555 rpm, 1 Speed, IP56 Totally Enclosed Fan Cooled, 284TS Frame, 1-5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class H, Cast Iron, 25.28 in L x 21.47 in W x 17.51 in H
Features:
- Meets or exceeds NEMA Premium efficiency
- 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- Inpro/Seal VBX bearing isolators on drive end shaft extension TENV and on both ends of TEFC
- MAX GUARD class H insulation system
- Constant torque for inverter duty
- Sintered bronze breather with brass drain and breather
- Bearing caps and precision balanced to 0.08 in/s
- 1.15 service factor on sinewave and 1 service factor on IGBT power
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Severe Duty Motors |
| Insulation Class | Class H |
| Shaft Size | 1-5/8 in Dia |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 25 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 284TS |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP56 Totally Enclosed Fan Cooled |
| Speed | 3555 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 30 A |
| Voltage Rating | 460 V |
| Dimensions | 25.28 in L x 21.47 in W x 17.51 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Squirrel Cage Inverter Rated |
SKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 182TTFCD6070 |
SKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more