We never sell your data to third parties
Marathon R348B is a 50 HP, 3600 RPM three-phase IEC metric general purpose motor with a 200L frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. It operates on 230/460V at 60 Hz. This motor is part of the R-series IEC metric line from Marathon Electric, a Regal Rexnord brand, designed for industrial applications requiring metric mounting dimensions.
MODEL R348B
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$8,194.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
200L
HP
50
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous-Duty Low Voltage, Series: TerraMAX TCA, General Purpose AC Motors Application, IEC Metric Squirrel Cage Inverter Rated Motors Special Features, 50 hp, 230/460 VAC, 112/56 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3565 rpm Speed, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 200L Frame, 2.165 in Dia x 4.33 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, 73.6 ft-lb Full Load Torque, B3 Footed/Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 2:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 769.112 mm L x 530 mm H Dimensions
Features:
- Industries broadest product offering that is designed for tough environments
- User friendly terminal boxes
- Low operation cost
- Low CO2 emissions and environmental friendly
- Wide voltage/frequency range meeting global requirements
- Performance matched to all leading brands of PWM drives guaranteeing years of trouble free operation
- Direct drop-in replacement
- IEC design "N" with NEMA "B" torques
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | IEC Metric Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2.165 in Dia x 4.33 in L Extension |
| Torque Rating | 73.6 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 50 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 200L |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 3565 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | B3 Footed/Rigid Base |
| Amperage Rating | 112/56 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 769.112 mm L x 530 mm H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous-Duty Low Voltage |
| Series | TerraMAX® TCA |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read more| Brand | Boston Gear |
| Model | NTR34-050 KIT |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read more