5IK60RGN-HFT/5GN50K
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIGMA 5IK60RGN-HFT/5GN50K
1-Phase AC gearmotor with 60W output power and a 50 to 1 gear ratio. Designed in a Parallel Shaft Gearhead configuration, it operates at 208-240VAC and 60 Hz. The enclosure is TEFC with an IP rating of IP20 and a 90mm frame size. The shaft measures 15mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 5IK60RGN-HFT/5GN50K
Frame Size
90mm
Ratio
50 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
15mm
Style
Parallel Shaft Gearhead
Voltage
208-240vac
Key Features
  • Power Rating: 0.5 HP (0.37 kW) for effective performance in a range of applications.