5IK60RGN-HFT/5GN20K
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIGMA 5IK60RGN-HFT/5GN20K
1-Phase AC gearmotor with 60W output power and a 20 to 1 gear ratio. Designed in a Parallel Shaft Gearhead configuration, it operates at 208-240VAC and 60 Hz. The enclosure is TEFC with an IP rating of IP20 and a 90mm frame size. The shaft measures 15mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 5IK60RGN-HFT/5GN20K
Frame Size
90mm
Ratio
20 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
15mm
Style
Parallel Shaft Gearhead
Voltage
208-240vac
Key Features
High Power RatingOffers a power output of 0.75 kW (1 HP), providing ample torque for demanding applications.