6IK200RGU-EFT/6GU200KB
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIGMA 6IK200RGU-EFT/6GU200KB
1-Phase AC gearmotor with 200W output power and a 200 to 1 gear ratio. Designed in a Parallel Shaft Gearhead configuration, it operates at 110-120VAC and 60 Hz. The enclosure is TEFC with an IP rating of IP20 and a 104mm frame size. The shaft measures 16mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 6IK200RGU-EFT/6GU200KB
Frame Size
104mm
Phase
1-Phase
Ratio
200 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
16mm
Style
Parallel Shaft Gearhead
Voltage
110-120vac
Key Features
  • Powerful Output: Delivers a maximum output of 200W, providing ample power for demanding applications.