6IK140RGU-EFT/6GU12.5KB
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIGMA 6IK140RGU-EFT/6GU12.5KB
1-Phase AC gearmotor with 140W output power and a 12.5 to 1 gear ratio. Designed in a Parallel Shaft Gearhead configuration, it operates at 110-120VAC and 60 Hz. The enclosure is TEFC with an IP rating of IP20 and a 104mm frame size. The shaft measures 16mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 6IK140RGU-EFT/6GU12.5KB
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Enclosure
TEFC
Frame Size
104mm
Frequency (Hz)
60
IP Rating
IP20
Motor Type
Induction
Output Power (Watts)
140
Phase
1-Phase
Pinion
GU
Pinion Type
GU
Ratio
12.5 to 1
Rotation
CW & CCW
Shaft/Hollow Bore Dimensions
16mm
Style
Parallel Shaft Gearhead
Terminal Box
Yes
Voltage
110-120vac
Key Features
Power Rating1.5 kW, providing sufficient torque for demanding applications.
VoltageOperates efficiently at 400V, suitable for standard industrial power supplies.