5IK120RGU-EFT/5GU36KB
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIGMA 5IK120RGU-EFT/5GU36KB
1-Phase AC gearmotor with 120W output power and a 36 to 1 gear ratio. Designed in a Parallel Shaft Gearhead configuration, it operates at 110-120VAC and 60 Hz. The enclosure is TEFC with an IP rating of IP20 and a 90mm frame size. The shaft measures 15mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 5IK120RGU-EFT/5GU36KB
Frame Size
90mm
Phase
1-Phase
Ratio
36 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
15mm
Style
Parallel Shaft Gearhead
Terminal Box
Yes
Voltage
110-120vac
Key Features
  • Power Rating: 120W motor capacity, delivering robust performance for diverse applications.