5IK40RGN-ET/5GN3K
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIGMA 5IK40RGN-ET/5GN3K
1-Phase AC gearmotor with 40W output power and a 3 to 1 gear ratio. Designed in a Parallel Shaft Gearhead configuration, it operates at 110-120VAC and 60 Hz. The enclosure is TENV with an IP rating of IP20 and a 90mm frame size. The shaft measures 15mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 5IK40RGN-ET/5GN3K
Frame Size
90mm
Ratio
3 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
15mm
Style
Parallel Shaft Gearhead
Terminal Box
Yes
Voltage
110-120vac
Inline/Parallel Shaft AC Gearmotor
Key Features
  • Power Rating: 0.4 kW with a voltage range of 230/400V, ensuring compatibility with standard electrical systems.