5IK120RGU-SFT/5GU9RC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIEGMA 5IK120RGU-SFT/5GU9RC
3-Phase AC gearmotor with 120W output power and a 9 to 1 gear ratio. Designed in a Right-Angle Hollow Bore Gearhead configuration, it operates at 208-240VAC and 60 Hz. The enclosure is TEFC with an IP rating of IP20 and a 90mm frame size. The hollow bore measures 17mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 5IK120RGU-SFT/5GU9RC
Frame Size
90mm
Phase
3-Phase
Ratio
9 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
17mm