We never sell your data to third parties
Baldor EL3509 is a 1 HP, 3450 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 56/56H frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E premium efficient motor operates on 115/230V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B performance. It is designed for applications such as fans, blowers, and light industrial machinery requiring reliable single-phase power.
MODEL EL3509
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$765.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56H
Frame Material
Steel
HP
1
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
38
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
12.91 in
Phase
1
Power Factor
94
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115/208-230
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35J385M131G1 |
| Frame | 56/56H |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/208-230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3520LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | K |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 736848 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3520LC |
| Elec. Spec | 35WGM131 |
| CD Diagram | CD0055 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35J385 |
| Layout | 35LYJ385 |
| Frame | 56/56H |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 11/7/2008 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 3/20/2012 |
| Leads | 4#16 A PH, 2#18 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EL3509
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35J385M131G1 | BALDOR/WESTVILLE | 11/10/2008 | 20LC 2P TEFC HOR 56/56H SUPER E |
| Nameplate No. | NP2116L |
|---|---|
| CAT. NO. | EL3509 |
| SPEC. | 35J385M131G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 115/208-230 |
| AMP | 9. 4/5-4. 7 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56/56H |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 25 |
| CODE | H |
| DES | N |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 74 |
| PF | 94 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 11. 6/6. 9-6. 8 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 98 Amps |
| Break-Down Torque | 4. 12 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 517 Ohms A Ph / 1. 77 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 3. 55 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 45°C |
| Locked-Rotor Torque | 4. 84 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 55°C |
| Starting Current | 75. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 82 | 91 | 94 | 95 | 94 | 93 | 94 |
| Efficiency | 48. 3 | 63. 9 | 70. 8 | 73. 3 | 74 | 73. 1 | 74 |
| Speed (RPM) | 3563 | 3537 | 3509 | 3477 | 3441 | 3397 | 3441 |
| Line Amperes | 4. 16 | 5. 66 | 7. 39 | 9. 29 | 11. 5 | 13. 9 | 11. 5 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA177174 | SA 35J385M131G1 | 1 EA |
| RA165223 | RA 35J385M131G1 | 1 EA |
| OC3035F09SP | CYL OIL CAP 35MFD/370V | 1 EA |
| EC1645A06SP | ELEC CAP, 645-774 MFD, 125V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M02 | FREP TEFC 203 BRG W/O GRSR (RAISED FH MT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 35CB3801SP | CAPACITOR COVER, CAST | 1 EA |
| 34GS3002 | GASKET, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| HA7010 | CAPACITOR RETENTION CLAMP | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| NS2501A02 | INSULATOR, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101A02SP | STD PU ENDPLATE-ENCL-205 BRG LESS GREASE | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A32SP | IEC FH NO GRSR W/3 HOLES - W/AUTOPHERETI | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 35GS1030 | 35 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 4 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| LC0001A01 | CONN LABEL / WARNING LABEL (LC0001 / LB1 | 1 EA |
| NP2116L | ALUM SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| SP5056A52 | MODEL 35 LC STATIONARY SWITCH LEAD ASSY | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/