We never sell your data to third parties
Baldor CEBM3710T-D is a 7.5 HP, 1770 RPM three-phase electric motor featuring a NEMA 213TC frame with an integrated C-face flange and a Dodge D-series brake. The Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure provides IP54 protection for reliable operation in industrial environments. This brake motor is designed for applications requiring controlled stopping, such as conveyors, hoists, and machine tools, operating on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and Class F insulation.
MODEL CEBM3710T-D
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,352.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
141
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
26.11 in
Phase
3
Power Factor
80
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37M907T859G2 |
| Frame | 213TC |
| Weight | 127. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3736M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 791884 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3736M |
| Elec. Spec | 37WGT859 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37M907 |
| Layout | 37LYM907 |
| Frame | 213TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 2/21/2013 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/26/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEBM3710T-D
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37M907T859G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/21/2013 | 36M 4P TEFC HOR 213TC BRAKE SUPER E | |
| 37L260T859G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/24/2010 | 36M 4P TEFC HOR 213TC BRAKE SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEBM3710T-D |
| SPEC. | 37M907T859G2 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 21-18. 8/9. 4 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 213TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 81 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 21 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 25 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 46 Amps |
| Break-Down Torque | 69. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 36 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 33. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 53°C |
| Locked-Rotor Torque | 42. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 65°C |
| Starting Current | 71. 6 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 62 | 75 | 81 | 84 | 84 | 82 |
| Efficiency | 87. 9 | 91. 8 | 92. 4 | 92 | 91. 1 | 89. 9 | 91. 5 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1786 | 1778 | 1770 | 1761 | 1751 | 1765 |
| Line Amperes | 5. 1 | 6. 13 | 7. 62 | 9. 39 | 11. 5 | 13. 9 | 10. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA259253 | SA 37M907T859G2 | 1 EA |
| RA246014 | RA 37M907T859G2 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3006A12 | 37 CB 1. 38 DIA @ 6: 00, . 88 DIA @ 12: 00 | 1 EA |
| 37GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX STD., . 06 THICK LEXI | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| WD4500A77 | CORD CONN, . 50 NPT, | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 07EP1901A07 | FREP FOR 07FH1002A09 ASS'Y | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3300A01 | FACE MT ENDPLATE-ENCL-307 BRG-213TC-215T | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| BR2004E01 | BRK HUB, 1. 12 DIA JRNL W/. 25 KEY (032416) | 1 EA |
| 10XN3816K64 | 3/8-16X4 HX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| WD4500A77 | CORD CONN, . 50 NPT, | 1 EA |
| WD4108B06 | 3/4 X 1/2 REDUCING BUSHING, RB-2 | 1 EA |
| MR6002A02 | . 50 FLEX CONDUIT LIQ-TITE (STEEL/VINYL) | 0. 833 FT |
| WD4006A01 | WIRE JOINT, RB-4 OR RB-44 | 1 EA |
| HA6A33A01 | ADAPTER 182-4T FOR D-SERIES BRK (024448) | 1 EA |
| 84XN5013J16 | 1/2-13 X 1 HEX SOC HD, GRADE 8 | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH1002A09 | FAN COVER, MACH FOR 07EP1901A07 | 1 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 10XN3118A52 | 5/16-18 X 3-1/4 HEX HEAD CAP SCR, GR. 5, Z/ | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| HA1103A13 | #4 X 4 SCREEN FOR FAN CVR 07FH1002 (MR21 | 1 EA |
| 13XT0832A07 | 8-32X7/16 TYP 23 PAN HD SLT DX | 4 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 37GS1008SP | 37 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1419 | CONN LABEL DODGE BRAKE (REL# 411614-15) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 37FN3002A01SP | EXFN, PLASTIC, 9. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| MG1000N49 | PAINT, 678. 50 WILKO, REL GRN (55 GA) | 0. 028 GA |
| HA3104A17 | 5/16-18X13. 250 T-BLT/OHIO | 4 EA |
| 46BK0600B01 | DBSC-V-25-MA-230/460 VAC | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
SKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEBM3710T-D
Brand
Baldor
Model
CEBM3710T
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 213TTFCD6000 |
SKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/