We never sell your data to third parties
Baldor CEM2547T is a 60 HP, 1775 RPM, 3-phase NEMA Premium Super-E efficient motor with a 364TC NEMA T-frame and C-face flange. The Open Steel Band (OPSB) enclosure provides drip-proof protection for indoor use. Designed for industrial pumps, fans, and compressors, it operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and Class F insulation.
MODEL CEM2547T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$8,529.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
364TC
Frame Material
Steel
HP
60
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
542
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
30.69 in
Phase
3
Power Factor
87
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 60 |
|---|---|
| RPM | 1775 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 42F095W587G1 |
| Frame | 364TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 4278M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4278M |
| Elec. Spec | 42WGW587 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 42F95 |
| Layout | 42LYF095 |
| Frame | 364TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 7/29/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#6 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM2547T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 42F095W587G1 | BALDOR/COLUMBUS | 1/7/2011 | 78M 4P OPSB HOR 364TC SE | |
| 42F095W587G1 | BALDOR/OZARK | 1/7/2011 | 78M 4P OPSB HOR 364TC SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM2547T |
| P/N | |
| ENCLOSURE | OPSB |
| SPEC. | 42F095W587G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 364TC |
| S/N | |
| HP | 60 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1775 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6311 |
| DE BRG | 6313 |
| AMP | 136/68 |
| USABLE AT 208V | 144 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 95 |
| PF | 87 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 177 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 22. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 624 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 0815 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 245 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 30°C |
| Locked-Rotor Torque | 314 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 40°C |
| Starting Current | 470 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 56 | 77 | 85 | 87 | 89 | 89 | 88 |
| Efficiency | 92. 6 | 94. 9 | 95. 3 | 95 | 94. 6 | 93. 7 | 94. 8 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1787 | 1781 | 1775 | 1769 | 1762 | 1771 |
| Line Amperes | 27. 3 | 38. 7 | 52. 1 | 67. 6 | 83. 6 | 101. 3 | 77. 1 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200665 | SA 42F095W587G1 | 1 EA |
| RA187976 | RA 42F095W587G1 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| HA6360 | LIFTING LUG FOR 42 FRAME MOTORS. | 2 EA |
| HA6017A01 | CAST ADAPTOR | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| 10CB3002 | CONDUIT BOX CAST W/3. 625 LEAD HOLE | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 42EP3200A01 | FR ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| 42EP1400A01 | PUEP MACH, | 1 EA |
| 10XN3816K56 | 3/8-16 X 3 1/2 HEX HEAD MACHINE SCREW, | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 8 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501J36 | KEY, 5/8 SQ X 4. 250 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| HA3151A12 | THRUBOLT STUD 1/2-13 X 23. 00 | 4 EA |
| 42AD2001A01 | BAFFLE PLATE 42 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| 42AD2001A01 | BAFFLE PLATE 42 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 42PA1000 | PACKAGING GROUP 42 FRAME PK1024A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3212T
Brand
Baldor
Model
CEM31155
Brand
Baldor
Model
CEM2543T
Brand
Baldor
Model
CEM3116T
Brand
Baldor
Model
CEM2547T
| Brand | Bonfiglioli |
| Model | 200650249 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/