We never sell your data to third parties
Baldor EBM3710T-D is a 7.5 HP, 1770 RPM, three-phase brake motor with a NEMA 213T frame (5.25 inch shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 60 Hz and features a 1.15 service factor, Class F insulation, and a Dodge D-series brake for controlled stopping in applications like conveyors, hoists, and machine tools. The F1 foot mounting provides standard conduit box placement.
MODEL EBM3710T-D
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,186.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213T
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
170
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
25.37 in
Phase
3
Power Factor
80
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37M908T859G1 |
| Frame | 213T |
| 170. 000 LB | |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3736M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | - |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 787214 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3736M |
| Elec. Spec | 37WGT859 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37M908 |
| Layout | 37LYM908 |
| Frame | 213T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 2/22/2013 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/6/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EBM3710T-D
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37M908T859G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/1/2013 | 36M 4P TEFC HOR 213T BRAKE, SUPER E | |
| 37M120T859G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/24/2010 | 36M 4P TEFC HOR 213T BRAKE, SUPER E |
| Nameplate No. | NP2105L |
|---|---|
| CAT. NO. | EBM3710T-D |
| SPEC. | 37M908T859G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 21-18. 8/9. 4 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 213T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 81 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 21 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| IP44 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 25 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 46 Amps |
| Break-Down Torque | 69. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 36 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 33. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 53°C |
| Locked-Rotor Torque | 42. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 65°C |
| Starting Current | 71. 6 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 62 | 75 | 81 | 84 | 84 | 82 |
| Efficiency | 87. 9 | 91. 8 | 92. 4 | 92 | 91. 1 | 89. 9 | 91. 5 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1786 | 1778 | 1770 | 1761 | 1751 | 1765 |
| Line Amperes | 5. 1 | 6. 13 | 7. 62 | 9. 39 | 11. 5 | 13. 9 | 10. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA259259 | SA 37M908T859G1 | 1 EA |
| RA246020 | RA 37M908T859G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3006A12 | 37 CB 1. 38 DIA @ 6: 00, . 88 DIA @ 12: 00 | 1 EA |
| 37GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX STD., . 06 THICK LEXI | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| WD4500A77 | CORD CONN, . 50 NPT, | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 07EP1901A07 | FREP FOR 07FH1002A09 ASS'Y | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3100A01SP | STD PU ENDPLATE, ENCL, 37 'T'-307 BRG, W/ | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| BR2004E01 | BRK HUB, 1. 12 DIA JRNL W/. 25 KEY (032416) | 1 EA |
| 10XN3816K64 | 3/8-16X4 HX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| WD4006A01 | WIRE JOINT, RB-4 OR RB-44 | 1 EA |
| HA6A33A01 | ADAPTER 182-4T FOR D-SERIES BRK (024448) | 1 EA |
| 84XN5013J16S | 1/2-13 X 1 LOW HEAD HEX SOC HD, GRADE 8 | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH1002A09 | FAN COVER, MACH FOR 07EP1901A07 | 1 EA |
| WD4500A77 | CORD CONN, . 50 NPT, | 1 EA |
| WD4108B06 | 3/4 X 1/2 REDUCING BUSHING, RB-2 | 1 EA |
| MR6002A02 | . 50 FLEX CONDUIT LIQ-TITE (STEEL/VINYL) | 1 FT |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 10XN3118A52 | 5/16-18 X 3-1/4 HEX HEAD CAP SCR, GR. 5, Z/ | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| HA1103A13 | #4 X 4 SCREEN FOR FAN CVR 07FH1002 (MR21 | 1 EA |
| 13XT0832A07 | 8-32X7/16 TYP 23 PAN HD SLT DX | 4 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 37GS1008SP | 37 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1419 | CONN LABEL DODGE BRAKE (REL# 411614-15) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 37FN3002A01SP | EXFN, PLASTIC, 9. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| MG1000N49 | PAINT, 678. 50 WILKO, REL GRN (55 GA) | 0. 028 GA |
| HA3104A17 | 5/16-18X13. 250 T-BLT/OHIO | 4 EA |
| 46BK0600B01 | DBSC-V-25-MA-230/460 VAC | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP2105L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CE CC | 1 EA |
| 37PA1067 | PALLET PACK GRP COMBINED PRINT, WIDE | 1 EA |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreBrand
Baldor
Model
EBM3710T-D
Brand
Baldor
Model
EBM3710TY
Brand
Baldor
Model
EBM3710T
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8520602.40 |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/