We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EBM3714T-D is a 10 HP, 1770 RPM, three-phase brake motor with a NEMA 215T frame (5.25 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This NEMA Premium Super-E efficient motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and F1 foot mounting with a standard left-hand conduit box. It operates on 60 Hz power and is designed for applications requiring controlled stopping, such as conveyors, hoists, and machine tools.
MODEL EBM3714T-D
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$5,152.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215T
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
165
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
26.92 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37M908S518G1 |
| Frame | 215T |
| Weight | 165. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3752M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | - |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 787215 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3752M |
| Elec. Spec | 37WGS518 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37M908 |
| Layout | 37LYM908 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 2/22/2013 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/6/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EBM3714T-D
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37M908S518G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/1/2013 | 52M 4P TEFC HOR 215T BRAKE, SUPER E | |
| 37M120S518G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/28/2010 | 52M 4P TEFC HOR 215T BRAKE, SUPER E |
| Nameplate No. | NP2105L |
|---|---|
| CAT. NO. | EBM3714T-D |
| SPEC. | 37M908S518G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 25. 4-24/12 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| IP44 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 49 Amps |
| Break-Down Torque | 134 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 93503 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 49. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 63°C |
| Locked-Rotor Torque | 68. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 81°C |
| Starting Current | 103 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 42 | 66 | 79 | 85 | 84 | 87 | 84 |
| Efficiency | 88. 9 | 92. 1 | 92. 4 | 91. 8 | 90. 3 | 89 | 90. 9 |
| Speed (RPM) | 1793. 9 | 1786. 8 | 1779. 7 | 1771. 8 | 1762. 7 | 1752. 5 | 1766 |
| Line Amperes | 6. 14 | 7. 63 | 9. 58 | 11. 9 | 15. 4 | 18. 1 | 14 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA259523 | SA 37M908S518G1 | 1 EA |
| RA246280 | RA 37M908S518G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3006A12 | 37 CB 1. 38 DIA @ 6: 00, . 88 DIA @ 12: 00 | 1 EA |
| 37GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX STD., . 06 THICK LEXI | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| WD4500A77 | CORD CONN, . 50 NPT, | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 07EP1901A07 | FREP FOR 07FH1002A09 ASS'Y | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3100A01SP | STD PU ENDPLATE, ENCL, 37 'T'-307 BRG, W/ | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| BR2004E01 | BRK HUB, 1. 12 DIA JRNL W/. 25 KEY (032416) | 1 EA |
| 10XN3816K64 | 3/8-16X4 HX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| WD4006A01 | WIRE JOINT, RB-4 OR RB-44 | 1 EA |
| HA6A33A01 | ADAPTER 182-4T FOR D-SERIES BRK (024448) | 1 EA |
| 84XN5013J16S | 1/2-13 X 1 LOW HEAD HEX SOC HD, GRADE 8 | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH1002A09 | FAN COVER, MACH FOR 07EP1901A07 | 1 EA |
| WD4500A77 | CORD CONN, . 50 NPT, | 1 EA |
| WD4108B06 | 3/4 X 1/2 REDUCING BUSHING, RB-2 | 1 EA |
| MR6002A02 | . 50 FLEX CONDUIT LIQ-TITE (STEEL/VINYL) | 1 FT |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 10XN3118A52 | 5/16-18 X 3-1/4 HEX HEAD CAP SCR, GR. 5, Z/ | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| HA1103A13 | #4 X 4 SCREEN FOR FAN CVR 07FH1002 (MR21 | 1 EA |
| 13XT0832A07 | 8-32X7/16 TYP 23 PAN HD SLT DX | 4 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 37GS1008SP | 37 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1419 | CONN LABEL DODGE BRAKE (REL# 411614-15) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 37FN3002A01SP | EXFN, PLASTIC, 9. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| MG1000N49 | PAINT, 678. 50 WILKO, REL GRN (55 GA) | 0. 028 GA |
| HA3104A25 | THRUBOLT. 31-18 X 14. 75 | 4 EA |
| 46BK0700B01 | DBSC-V-35-MA-230/460 VAC | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP2105L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CE CC | 1 EA |
| 37PA1039 | PALLET PACK GROUP, PK1148 BOX | 1 EA |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreBrand
Baldor
Model
EBM3714TY
Brand
Baldor
Model
EBM3714T
Brand
Baldor
Model
EBM3714T-D
| Brand | SIEGMA |
| Model | 5IK90RGU-EFT/5GU90KB |
| Brand | Lubriplate |
| Model | L0846-060 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SS6002-2RS |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | B7008E.T.P4S.DUL |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/