We never sell your data to third parties
Baldor EHM3211T-8 is a 3 HP, 1765 RPM, three-phase electric motor with a NEMA 182T frame (4.5" shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. It operates on 200V at 60 Hz and features a 1.15 service factor with F1 foot mounting (standard conduit box left). This general-purpose motor is designed for applications such as pumps, fans, and conveyors, offering reliable performance in industrial settings.
MODEL EHM3211T-8
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$818.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
182T
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
71
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
14.99 in
Phase
3
Power Factor
74
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
200
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36L730S760G1 |
| Frame | 182T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 200 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3630M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3630M |
| Elec. Spec | 36WGS760 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36L730 |
| Layout | 36LYL730 |
| Frame | 182T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/29/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 3#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHM3211T-8
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36L730S760G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/30/2011 | 30M 4P OPSB HOR 182T SUPER E | |
| 36L730Y488G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/18/2010 | 28M 4P OPSB HOR 182T SUPER E |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHM3211T-8 |
| SPEC. | 36L730S760G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 200 |
| AMPS | 9. 7 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 182T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 74 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| AUTO | N |
| MANUAL | N |
| NONE | Y |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 8. 85 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 72 Amps |
| Break-Down Torque | 37. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 731 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 17. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 24°C |
| Locked-Rotor Torque | 21. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 29°C |
| Starting Current | 75. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 53 | 66 | 73 | 78 | 81 | 76 |
| Efficiency | 79. 6 | 87. 4 | 89. 4 | 89. 7 | 89. 5 | 88. 3 | 89. 6 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1783 | 1775 | 1766 | 1756 | 1745 | 1760 |
| Line Amperes | 6. 1 | 6. 99 | 8. 24 | 9. 84 | 11. 5 | 13. 5 | 10. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA226298 | SA 36L730S760G1 | 1 EA | |
| RA213396 | RA 36L730S760G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA | |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 36EP3200A25 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA | |
| 36EP3201A42 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| 91XN0540J08 | SCREW, 5-40 X 1/2', FHC, AS | 2 EA | |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA | |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA | |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA | |
| 36AD2004A01 | BAFFLE PLATE, MOD 36-SLTD BAND MTRS DELTA | 2 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA | |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreBrand
Baldor
Model
EHM3211T
Brand
Baldor
Model
EHM3211T-8
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/