We never sell your data to third parties
Baldor EHM3311T-8 is a 7.5 HP, 1770 RPM three-phase electric motor with a NEMA 213T frame (5.25 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This motor operates on 200V at 60 Hz and features foot mounting (F1). It is designed for general-purpose industrial applications such as pumps, fans, and conveyors, offering reliable performance with standard efficiency.
MODEL EHM3311T-8
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,292.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
213T
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
115
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
16.32 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
200
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37J637S797G1 |
| Frame | 213T |
| Weight | 110. 000 LB |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 200 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3733M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3733M |
| Elec. Spec | 37WGS797 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37J637 |
| Layout | 37LYJ637 |
| Frame | 213T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 2/18/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHM3311T-8
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37J637S797G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/18/2010 | 33M 4P OPSB HOR 213T SUPER E |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHM3311T-8 |
| SPEC. | 37J637S797G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 200 |
| AMPS | 22. 2 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 213T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | A |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 91 |
| PF | 79 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| AUTO | N |
| MANUAL | N |
| NONE | Y |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 10. 5 Amps |
| Break-Down Torque | 66. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 302 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 31 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 35°C |
| Locked-Rotor Torque | 39. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 43°C |
| Starting Current | 154 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 41 | 63 | 74 | 80 | 83 | 83 | 82 |
| Efficiency | 85. 6 | 90. 4 | 91. 2 | 91 | 90. 5 | 88. 8 | 90. 7 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1787 | 1779 | 1772 | 1762 | 1751 | 1766 |
| Line Amperes | 11. 6 | 14. 2 | 17. 9 | 22. 2 | 27 | 32. 6 | 25. 1 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA191083 | SA 37J637S797G1 | 1 EA | |
| RA178746 | RA 37J637S797G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA | |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA | |
| 51XW2520A10 | . 25-20 X. 62, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 37EP3200A15 | FR ENDPLATE MACH | 1 EA | |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| 91XN0540J08 | SCREW, 5-40 X 1/2', FHC, AS | 2 EA | |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 37EP3201A81 | PU ENDPLATE 213-5T FOR GSR & RELIEF | 1 EA | |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA | |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA | |
| 37AD2001A01 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 2 EA | |
| HA3104A39 | THRUBOLT-5/16-18 X 12. 250 | 4 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA | |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreBrand
Baldor
Model
EHM3311T-8
| Brand | PEER Bearing |
| Model | UCFT208-40MM-TRL |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/