We never sell your data to third parties
Baldor EM2515T-12 is a 20 HP, 1765 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 256T frame (6.25-inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation with a NEMA Design B configuration. It is foot mounted (F1) and suitable for applications like pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM2515T-12
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,482.66 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
256T
Frame Material
Steel
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
225
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
23.19 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 39K057X728 |
| Frame | 256T |
| Weight | 225. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3944M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3944M |
| Elec. Spec | 39WGX728 |
| CD Diagram | CD0104 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39K57 |
| Layout | 39LYK057 |
| Frame | 256T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 12#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM2515T-12
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 39K057X728 | BALDOR/OZARK | 8/4/2010 | 44M 4P OPSB HOR 256T SE |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2515T-12 |
| SPEC. | 39K057X728 |
| HP | 20 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 47/23. 5 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 256T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 86 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 49. 4 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 59. 4 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 9. 55 Amps |
| Break-Down Torque | 203 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 437 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 73. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 33°C |
| Locked-Rotor Torque | 115 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 44°C |
| Starting Current | 160. 8 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 48 | 71 | 81 | 86 | 88 | 88 | 87 |
| Efficiency | 88. 5 | 92. 5 | 93. 2 | 93. 1 | 92. 4 | 91. 5 | 92. 7 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1785 | 1777 | 1768 | 1759 | 1748 | 1763 |
| Line Amperes | 11. 06 | 14. 3 | 18. 54 | 23. 44 | 28. 92 | 34. 77 | 26. 69 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200901 | SA 39K057X728 | 1 EA |
| RA188211 | RA 39K057X728 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| HA6016 | ADAPTER, CAST CONDUIT BOX | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 39EP3200A01SP | FR/PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 39EP3201A13 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 8 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| 39AD2002A01 | BAFFLE PLATE 39 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| 39AD2002A01 | BAFFLE PLATE 39 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| HA3154A09 | TB STUD 3/8-16 X 16. 25 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0104A01 | CONNECTION DIAGRAM | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 39PA1000 | PACKAGING GROUP 39 PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2515T-BG
Brand
Baldor
Model
EM2515T-12
Brand
Baldor
Model
EM2515T-8G
Brand
Baldor
Model
EM2515T-58
Brand
Baldor
Model
EM2515T-CI
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/