We never sell your data to third parties
Baldor EM2531T-CI is a 25 HP, 1770 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 284T frame (7.00 inch shaft height) and an Open Drip Proof (ODP) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 60 Hz with a standard F1 (foot mounted, conduit box left) configuration and features a cast iron frame (-CI suffix) for durability. It is designed for applications such as fans, blowers, and industrial machinery requiring reliable performance.
MODEL EM2531T-CI
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,084.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
286T
Frame Material
Iron
HP
25
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
401
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
24.94 in
Phase
3
Power Factor
80
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 25 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 10B001Y677G1 |
| Frame | 284T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1046M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1046M |
| Elec. Spec | 10WGY677 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 10B01 |
| Layout | 10LYB001 |
| Frame | 284T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 3/2/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM2531T-CI
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 10B001Y677G1 | BALDOR/COLUMBUS | 3/2/2010 | 46M 4P OPEN HOR 284T SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2531T-CI |
| P/N | |
| ENCLOSURE | OPEN |
| SPEC. | 10B001Y677G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 284T |
| S/N | |
| HP | 25 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1770 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6310 |
| AMP | 62/31 |
| USABLE AT 208V | 64 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93. 6 |
| PF | 83 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 74. 4 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 13. 4 Amps |
| Break-Down Torque | 224 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 31051 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 99. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 32°C |
| Locked-Rotor Torque | 122 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 38°C |
| Starting Current | 189 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 44 | 66 | 77 | 81 | 84 | 84 | 83 |
| Efficiency | 88. 2 | 92. 6 | 93. 6 | 93. 6 | 93. 3 | 92. 5 | 93. 4 |
| Speed (RPM) | 1794 | 1788. 5 | 1782. 2 | 1775. 6 | 1768. 9 | 1760. 9 | 1772 |
| Line Amperes | 15. 2 | 19. 2 | 24. 6 | 31 | 37. 4 | 45. 3 | 34. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA191597 | SA 10B001Y677G1 | 1 EA |
| RA179255 | RA 10B001Y677G1 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB3000SP | STD KO BOX MODEL 310, 312, 314 MTRS W/2. 00 | 1 EA |
| 10XN3118K12 | 5/16-18 X. 75 GRADE 5, ZINC PLATED | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 10EP1200A04 | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW1001A10 | WASHER, #10 SPLT LK, ZN X | 3 EA |
| 10XN3816K76 | 3/8-16 X 4. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW1001A10 | WASHER, #10 SPLT LK, ZN X | 3 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN3118K32 | 5/16-18 X 2. 00' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 10EP1200A03 | ENDPLATE, MACH PU | 1 EA |
| 10XN3816K76 | 3/8-16 X 4. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 10XN3118K32 | 5/16-18 X 2. 00' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501H28 | KEY, 1/2 SQ X 3. 250 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| 10AD2000A02 | AIR DEFLECTOR, STAT | 1 EA |
| 10AD2000A02 | AIR DEFLECTOR, STAT | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 13 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 07 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| 12XN1032A08 | 10-32X1/2 HEX HD SLTD | 3 EA |
| 12XN1032A08 | 10-32X1/2 HEX HD SLTD | 3 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0005E02 | SPL CONN. DIA. /WARN. LABEL(LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 10PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1023A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2531T-8G
Brand
Baldor
Model
EM2531T
Brand
Baldor
Model
EM2531T-CI
Brand
Baldor
Model
EM2531T-G
Brand
Baldor
Model
EM2531T-12
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1014A |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT3424A |
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | 117512LF |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/