We never sell your data to third parties
Baldor EM2543T-CI is a 50 HP, 1775 RPM, 3-phase, 60 Hz NEMA Premium Super-E motor with a 326T frame (8.00 inch shaft height) and an Open Drip Proof (IP22/IP23) enclosure. This foot-mounted (F1) general-purpose motor features a cast iron frame (-CI suffix), a 1.15 service factor, and is designed for applications like pumps, fans, and compressors. It operates on common three-phase voltages such as 208-230/460V.
MODEL EM2543T-CI
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,429.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
326T
Frame Material
Iron
HP
50
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
570
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
27.63 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 50 |
|---|---|
| RPM | 1775 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 12D001X320G1 |
| Frame | 326T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1256M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | K |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1256M |
| Elec. Spec | 12WGX320 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12D01 |
| Layout | 12LYD001 |
| Frame | 326T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM2543T-CI
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12D001X320G1 | BALDOR/COLUMBUS | 3/8/2010 | 56M 4P OPEN HOR 326T SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2543T-CI |
| P/N | |
| ENCLOSURE | OPEN |
| SPEC. | 12D001X320G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 326T |
| S/N | |
| HP | 50 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1775 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6311 |
| DE BRG | 6311 |
| AMP | 114/57 |
| USABLE AT 208V | 121 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 5 |
| PF | 87 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 148 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 20. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 420 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 125 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 223 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 36°C |
| Locked-Rotor Torque | 281 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 44°C |
| Starting Current | 379 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 52 | 74 | 83 | 86 | 87 | 87 | 87 |
| Efficiency | 92 | 94. 5 | 94. 9 | 94. 7 | 94. 2 | 93. 4 | 94. 4 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1787 | 1781 | 1775 | 1769 | 1762 | 1771 |
| Line Amperes | 24. 8 | 33. 6 | 44. 8 | 57. 5 | 71. 4 | 85. 9 | 65. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA067474 | SA 12D001X320G1 | 1 EA |
| RA061509 | RA 12D001X320G1 | 1 EA |
| 10CB3000SP | STD KO BOX MODEL 310, 312, 314 MTRS W/2. 00 | 1 EA |
| 10XN3118K12 | 5/16-18 X. 75 GRADE 5, ZINC PLATED | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 12EP1200A04 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 10XN2520K08 | 1/4-20 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 3 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| 10XN5013K80 | HEX HD, 1/2-13 X 5. 00 LGGRADE 5, ZINC PL | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| 12EP1200A03 | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 10XN2520K08 | 1/4-20 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 3 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| 10XN3816K44 | 3/8-16 X 2. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 10XN3816K44 | 3/8-16 X 2. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 10XN5013K80 | HEX HD, 1/2-13 X 5. 00 LGGRADE 5, ZINC PL | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501H33 | KEY, 1/2 SQ X 3. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 08 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| 12AD2000A01 | AIR DEFLECTOR | 1 EA |
| 12AD2000A01 | AIR DEFLECTOR | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2543T-BG
Brand
Baldor
Model
EM2543TS-12
Brand
Baldor
Model
EM2543T
Brand
Baldor
Model
EM2543T-G
Brand
Baldor
Model
EM2543T-CI
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT10-100-50M-LLUKFDA |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/